Odtwarzacz SACD DP-700


Firma Accuphase przygotowała zintegrowany odtwarzacz, który ma na celu dorównać, a nawet przewyższyć to, co mają do zaoferowania najlepsze konstrukcje dzielone innych firm.

W modelu DP-700, bo o nim mowa, zastosowano ten sam, znakomity napęd SACD/CD, co w topowym, dzielonym DP-800/DC-801. Znajdziemy w nim również opracowany samodzielnie proces obróbki sygnału DSD nazwany MDSD (Multiple Double Speed DSD), umożliwiający bezpośrednią konwersję sygnału DSD, bez pośrednictwa filtrów, na sygnał analogowy. W skrócie, układ ten w pierwszej fazie dubluje prędkość próbkowania DSD, pozwalając go przetwarzać w postaci 5,6448 MHz. Następnie sygnał powielany jest tak, aby otrzymać osiem identycznych (równoległych) sygnałów. Ostatnim działaniem jest opóźnienie każdego z tych sygnałów o jeden cykl. Otrzymujemy więc osiem gałęzi, z osobnymi przetwornikami i układami wyjściowymi, których sygnał jest na wyjściu sumowany. Układ ten działa jak filtr cyfrowy 8. rzędu, który w żaden sposób nie zmienia fazy sygnału w całym paśmie przenoszenia.

Kiedy Accuphase wprowadził do sprzedaży model DP-800/DC-801, według wielu nastała nowa epoka w dziedzinie źródeł cyfrowych. Urządzenie to automatycznie stało się referencją w odtwarzaniu płyt SACD w wielu studiach nagraniowych i prywatnych systemach. Nowy model DP-700 jest zintegrowanym odtwarzaczem SACD, opartym na dzielonym „bracie”, w którym także – po wielu dyskusjach – zrezygnowano z odtwarzania sygnału wielokanałowego, stawiając na granie w stereo. W sekcji napędu zastosowano dedykowany mu układ DSP kontrolujący cyfrowe serwo, gwarantujący perfekcyjną dokładność w czytaniu danych z płyty. Drugim ważnym elementem jest mechanika – układ z soczewkami zamocowany został na bardzo sztywnej, wykonanej z ciężkiego odlewu platformie, co umożliwiło bardzo szybki dostęp do ścieżek.

W sekcji procesora znajdziemy zaawansowany układ MDSD, pozwalający pominąć standardowe filtry cyfrowe. Wraz z sekcją przetwornika D/A oraz wyjściem analogowym, zbudowanymi według koncepcji MDS++, otrzymujemy system eliminujący błędy odczytu do minimum i jednocześnie działający jak filtr górnozaporowy – zarówno dla gałęzi zbalansowanej i jak i niezbalansowanej – eliminując w ten sposób dodatkowe filtry ze ścieżki. Podwójna szybkość przetwarzania sygnału DSD umożliwia bezproblemowe zastosowanie cyfrowej regulacji dźwięku aż do –80 dB bez utraty jakości dźwięku.

Wewnętrznie DP-700 jest zbudowany tak, aby obydwie sekcje – czytająca i przetwarzająca – były od siebie całkowicie niezależne. Wejścia cyfrowe pozwalają zaś na korzystanie z odtwarzacza w roli przetwornika D/A dla zewnętrznych źródeł sygnału cyfrowego. Warto też wspomnieć, że w urządzeniu zastosowano tzw. ‘Direct Balanced Filter’, całkowicie oddzielając od siebie gałąź z sygnałem niezbalansowanym od gałęzi zbalansowanej.

Najważniejsze cechy użytkowe

  • Sztywny, odporny na drgania napęd SACD/CD
  • Innowacyjny procesor sygnału MDSD
  • Konwerter D/A MDS++ z ośmioma równoległymi przetwornikami
  • „Direct Balanced Filter” z całkowicie odseparowanymi ścieżkami sygnału zbalansowanego i niezbalansowanego
  • Układ pętli PLL „Ultra Jitter-Free Plus”
  • Cyfrowe wyjścia i wejścia, łącznie z interfejsem HS-Link

© Copyright 2011-2016 Nautilus. All rights reserved.
Nautilus
Kraków 30-646, ul.Malborska 24
tel. 12 655 75 43
e-mail: dystrybycja@nautilus.net.pl