E-460

Stereofoniczny wzmacniacz zintegrowany

E-460 to wzmacniacz zintegrowany klasy hi-end o mocy 2 x 180 W (przy 8 Ω), w którym zastosowano innowacyjny układ regulacji siły głosu oraz potrójny, równoległy układ push-pull w końcówce mocy, oparty na tranzystorach typu MOS-FET. W układzie zasilającym zastosowano potężny transformator zasilający i duże kondensatory filtrujące napięcie, gwarantujące bardzo duży zapas mocy, nawet przy wymagających kolumnach głośnikowych. Zbalansowana budowa wszystkich sekcji wzmacniacza, w tym również końcówki, pozwala na znaczące zmniejszenie szumów i zniekształceń, przy zachowaniu jak najczystszego sygnału muzycznego. We wzmacniaczu zastosowano prądowe sprzężenie zwrotne oraz poprawioną topologię MCS+.

Wielokrotnie nagradzany, długo produkowany wzmacniacz E-400 zebrał znakomite opinie zarówno wśród użytkowników, jak i profesjonalistów – w Japonii i za granicą. Przez wielu dziennikarzy seria 400 stała się kluczową linią w ofercie Accuphase’a. E-450 jest kolejnym krokiem w rozwoju, zastępując popularny model E-450. Zawarto w nim zaawansowane technologiczne know-how, zakumulowane w czasie wielu lat przez inżynierów firmy, a także kolejną, jeszcze bardziej dopracowaną wersję rewolucyjnego układu regulacji wzmocnienia AAVA.

Wzmacniacz ten jest także okazją do powrotu tranzystorów typu MOS-FET, pracujących w klasie AB. Najnowsze prace nad topologią układów wzmacniających oraz surowy reżim wyboru elementów użytych do budowy urządzeń Accuphase’a umożliwiają wydobycie wcześniej ukrytych możliwości drzemiących w nagraniach. Można więc na nowo odkryć swoją muzykę i cieszyć się nią na nowo, jakbyśmy ją usłyszeli po raz pierwszy.

AAVA to rewolucyjny pomysł, definiujący na nowo technikę regulacji sygnału w układach wzmacniających, wywracający do góry nogami zastane idee. Inaczej niż w układach cyfrowych, wymagających zamiany sygnału analogowego na cyfrowy, a po obróbce z powrotem na analogowy, układ AAVA pracuje wyłącznie w domenie analogowej, gwarantując zachowanie wysokiej jakości sygnału. Ponieważ wzmocnienie i regulacja poziomu są tu zawarte w jednym układzie elektronicznym, bez stosowania żadnych elementów rezystywnych, jak np. potencjometry, jakość regulowanego sygnału nie zmienia się nawet o jotę.

Sekcja wzmacniacza mocy zbudowana jest w technice zbalansowanej, podobnie jak urządzenia studyjne, czyli w zaawansowanej technice „instrumentation amplifier”, gwarantującej idealnie zbalansowany, różnicowy układ. Wraz z usprawnioną topologią MCS+ i świetnie ocenianym prądowym sprzężeniem zwrotnym udało się osiągnąć jeszcze lepsze charakterystyki mierzalne oraz połączyć je z zaawansowanymi sesjami odsłuchowymi.

W sekcji prądowej zastosowane zostały tranzystory typu MOS-FET znane z doskonałego dźwięku, tutaj w potrójnej, równoległej aranżacji w układzie typu push-pull. MOSFET-y mają znakomite charakterystyki wzmocnienia i wysoką impedancję wejściową, redukującą obciążenie dla wcześniejszego stopnia (drivera). Tranzystory te charakteryzują się także perfekcyjną stabilnością termiczną.

Zasilacz oparty został na potężnym transformatorze toroidalnym, współpracującym z dużymi kondensatorami filtrującymi. To podstawa dla wysokiej mocy wzmacniacza – 260 W przy 4 Ω i 180 W przy 8 Ω.

Najważniejsze cechy uzytkowe:

 • Sekcja prądowa zbudowana przy użyciu tranzystorów MOS-FET w potrójnym, równoległym układzie typu push-pull
 • Całkowicie zbalansowany układ wzmacniający w topologii „instrumentation amplifier”, umożliwiający w pełni zbalansowaną transmisję sygnału od wejścia do wyjścia wzmacniacza. Prądowe sprzężenie zwrotne wraz z topologią MCS+ gwarantują fenomenalną spójność fazową w szerokim paśmie
 • Potężny transformator toroidalny w sekcji zasilania i duże kondensatory filtrujące o pojemności 33 000 µF każdy
 • Zmiana fazy absolutnej ustawiana indywidualnie dla każdego wejścia, ze wskaźnikiem zmiany. Kiedy pali się dioda INV LED faza absolutna jest odwrócona, kiedy dioda się nie pali, faza absolutna jest zachowana
 • Przełącznik EXT PRE i wejście na końcówkę mocy umożliwiają niezależne używanie przedwzmacniacza i końcówki
 • Dwa sloty na opcjonalne płytki, poszerzające funkcjonalność urządzenia. Przy zastosowaniu opcjonalnej płytki z przedwzmacniaczem gramofonowym można zmienić wejście z MM na MC za pomocą guzika na przedniej ściance
 • Dedykowany wzmacniacz słuchawkowy
 • Analogowe wskaźniki mocy monitorujące wyjście wzmacniacza
 • Kompensator „loudness” poprawiający jakość odsłuchu przy niskich poziomach siły głosu
 • Regulacja barwy dźwięku w aktywnych filtrach, dająca pewność, że sygnał zostanie zmieniony w jak najmniejszym stopniu, a zmieni się jedynie jego barwa
 • Dwa zestawy dużych, wygodnych zacisków głośnikowych, akceptujących banany i widły
 • Sterowane logiką przekaźniki zmieniające wejścia, dające pewność długiego użytkowania bez żadnych napraw
 • Szeroka gama wejść i wyjść, m.in. dwa wejścia zbalansowane

Opcjonalne płytki

W E-460 można zamontować dwie opcjonalne płytki, poszerzające jego funkcjonalność. Sloty na nie znajdują się na tylnej ściance wzmacniacza. Opcjonalne płytki mogą być użyte np. do bezpośredniego przesłania sygnału cyfrowego lub do podłączenia gramofonu. Istnieje możliwość wpięcia dwóch, identycznych płytek.

Rekomendowany zestaw obejmuje płytkę przetwornika cyfrowo-analogowego DAC-30/DAC-20 oraz przedwzmacniacza gramofonowego AD-20. Możliwe jest także powiększenie ilości wejść liniowych za pomocą płytki Line-10.

DAC-30/DAC-20

Płytki te zawierają wysokiej klasy przetworniki cyfrowo-analogowe zbudowane przy użyciu topologii MDS (Multiple Delta Sigma) ++. Wejście USB na płytce DAC-30 umożliwia podłączenie komputera i odtwarzanie plików audio bezpośrednio z twardego dysku – także plików wysokiej rozdzielczości.

DAC-20: wejścia koaksjalne S/PDIF (RCA) i optyczne TOSLINK pracujące z sygnałami do 24 bitów i 96 kHz.

DAC-30: wejście koaksjalne umożliwia transmisję sygnału do 24 bitów i 192 kHz, a wejście optyczne i USB 24 bity i 96 kHz.

AD-20

Płytka ta umożliwia podłączenie do wzmacniacza gramofonu i odtwarzanie płyt winylowych. Znajduje się na niej wysokiej klasy, precyzyjny przedwzmacniacz gramofonowy.

Z przedniego panelu E-460 można zmienić typ wkładki MM/MC.

Wewnętrzne mikroprzełączniki pozwalają ustawić impedancję wejściową przedwzmacniacza oraz włączyć lub wyłączyć filtr subsoniczny.

Line-10

Płytka ta daje możliwość zastosowania dodatkowej pary wejść analogowych RCA.


© Copyright 2011-2021 Nautilus. All rights reserved.
Nautilus
Kraków 30-646, ul.Malborska 24
tel. 12 655 75 43
e-mail: dystrybucja@nautilus.net.pl