E-470


Wzmacniacz zintegrowany

Wzmacniacz zintegrowany E-460, mogący oddać moc 2 x 180 W/8 Ω, 220 W/6 Ω i aż 260/4 Ω był jednym z większych sukcesów firmy Accuphase. Bazując w dużej mierze na osiągnięciach poprzedników, dodał do nich nowatorskie rozwiązania, które całkowicie zmieniły jego status w obrębie oferty producenta. Zastosowano w nim innowacyjny układ regulacji siły głosu oraz potrójny, równoległy układ push-pull w końcówce mocy, oparty na tranzystorach typu MOS-FET. Zbalansowana budowa wszystkich sekcji wzmacniacza, w tym również końcówki, pozwoliła na znaczące zmniejszenie szumów i zniekształceń, przy zachowaniu czystego sygnału muzycznego. We wzmacniaczu zastosowano prądowe sprzężenie zwrotne oraz poprawioną topologię MCS+.

A poprzedników E-460 miał wyjątkowych. Wielokrotnie nagradzany, długo produkowany wzmacniacz E-400 zebrał znakomite opinie zarówno wśród użytkowników, jak i profesjonalistów – w Japonii i za granicą. Dzięki temu seria 400 stała się kluczową linią w ofercie Accuphase’a. E-460 był kolejnym krokiem w rozwoju, zastępując popularny model E-450. Najważniejszą innowacją była w jego przypadku jeszcze bardziej dopracowana wersja rewolucyjnego układu regulacji wzmocnienia AAVA.

Następcą E-460 jest model E-470, tym samym stając się flagowym wzmacniaczem zintegrowanym serii, w której końcówka mocy pracuje w klasie AB. Wśród jego technicznych zalet należy wymienić przede wszystkim ultraniskie zniekształcenia oraz bardzo wysokie tłumienie wyjścia („damping factor”). Rozwiązania, które to umożliwiły zostały zaczerpnięte wprost z przygotowanych na 40-lecie firmy przedwzmacniacza C-3800 i monobloków A-200. W E-470 postawiono na poprawę arametrów, raczej na ewolucyjne zmiany niż na rewolucję. Inżynierowie Accuphase’a, w duchu japońskiego dążenia do doskonałości, wyszli z założenia, że lepiej dodać coś do już istniejącego, dobrego rozwiązania niż wszystko burzyć. Na to zawsze jest czas…

WYŻSZA MOC WYJŚCIOWA
Nie dziwi więc, że moc wyjściowa urządzenia wciąż wynosi 180 W przy 8 Ω. E-470 ma jednak znacząco poprawiony headroom. Jest w stanie oddać przy sygnale muzycznym (czyli w peaku) 200 W do 8 Ω i 290 W do 4 Ω. Mówimy więc o wzmacniaczu zintegrowanym o bardzo wysokiej mocy.

NIŻSZE SZUMY
Ważną zmianą jest też obniżenie szumów. Choć same w sobie już wcześniej były bardzo niskie, teraz są jeszcze niższe. Na wyjściu E-470 można zmierzyć 34µV szumów własnych, a to oznacza zmniejszenie ich aż o 68 % (-4 dB) w stosunku do poprzednika! Choć zmniejszenie szumów samo w sobie nie jest celem, a jedynie środkiem, w tym przypadku przekłada się na znacznie lepszy dźwięk. Tak wybitne parametry osiągnięto przez połączenie równolegle dwóch konwerterów V-I w układzie regulacji siły głosu AAVA (zamiast jednego). Pozwoliło to obniżyć szumy własne tej sekcji o 2,5 dB.

DAMPING FACTOR
Kolejną zmianą jest zastosowanie bardziej wyrafinowanego układu sprzężenia zwrotnego w sekcji wzmacniacza mocy. W E-470 pracuje układ sprzężenia zwrotnego o ultraniskiej impedancji. Rozwiązanie to obniżyło szumy, w porównaniu do E-460, o kolejne 1,5 dB i poprawiło tłumienie wejścia – wynosi ono teraz 500. To 2,5 razy więcej niż w E-460 i dokładnie tyle samo, co w najlepszym wzmacniaczu zintegrowanym firmy, modelu E-600. Wartość 500 jest gwarantowana dla każdego egzemplarza, a w rzeczywistości wynosi jeszcze więcej, około 700.

Tłumienie wyjścia, “Damping-Factor”, DF:
Wartość wskazująca na możliwości wzmacniacza w dziedzinie kontroli nad podłączonymi do niego głośnikami. Oblicza się go ze stosunku:
DF = 8 Ω : impedancja wyjściowa wzmacniacza
Im wyższy DF, tym lepsza kontrola.

REMOTE SENSING
W obniżeniu impedancji wyjściowej, oprócz zmiany sprzężenia zwrotnego, pomogła również technika o nazwie „remote-sensing”, element sprzężenia zwrotnego. Sygnał zwrotny jest w niej pobierany możliwie blisko zacisków głośnikowych. W E-470 zastosowano zbalansowany układ tego typu, co znacząco poprawiło jego działanie. Technika ta poprawiła również zniekształcenia harmoniczne i intermodulacyjne.

PRZEKAŹNIKI MOSFET
Najczęściej stosowanymi elementami we wzmacniaczach służącym do zabezpieczania głośników są przekaźniki mechaniczne. W E-470 zastosowano znacznie lepsze rozwiązanie, przełączniki półprzewodnikowe MOSFET. Zdecydowano się na tę zmianę dlatego, że kontakt, jaki zapewnia taki przełącznik jest znacznie pewniejszy, lepiej zachowuje się w czasie, a rezystancja przejścia (kontaktów) jest niższa. Pod kątem zmniejszenia rezystancji dobrano również komponenty, w tym duże, solidne gniazda głośnikowe oraz niskorezystancyjne cewki na wyjściach. Na płytkach drukowanych naniesiono znacznie grubsze ścieżki.

OPCJE
E-470 akceptuje płytkę przetwornika cyfrowo-analogowego DAC-40. Na jego wyświetlaczu można będzie odczytać częstotliwość próbkowania sygnału wejściowego. Teraz mamy też do dyspozycji wejścia na końcówki mocy i wyjścia z przedwzmacniacza w obydwu formach – niezbalansowanej RCA oraz zbalansowanej XLR.
E-470 jest najlepszym wzmacniaczem zintegrowanym z końcówką w klasie AB, jaki do tej pory firma Accuphase wyprodukowała.


© Copyright 2011-2021 Nautilus. All rights reserved.
Nautilus
Kraków 30-646, ul.Malborska 24
tel. 12 655 75 43
e-mail: dystrybucja@nautilus.net.pl