Odtwarzacz CD DP-400

Model DP-400 jest najbardziej przystępnym cenowo odtwarzaczem cyfrowym firmy Accuphase. Pomimo stosunkowo niewysokiej ceny można w jego konstrukcji znaleźć najważniejsze rozwiązania, które przyczyniły się do sukcesu droższych modeli:

  • precyzyjny napęd własnej produkcji,
  • przetworniki D/A w technologii MDS++
  • filtr dolnoprzepustowy „Direct Balanced Filter”,
  • dwa zestawy wejść i wyjść cyfrowych, pozwalające na wykorzystanie odtwarzacza w roli przetwornika D/A lub na wpięcie w tor cyfrowego korektora akustyki pomieszczenia,
  • zbalansowane i niezbalansowane wyjścia.

W ciągu ostatnich lat płyta CD stała się najbardziej rozpowszechnionym nośnikiem muzyki. Pomimo nadejścia nowych sposobów jej dystrybuowania, wciąż w domach milionów melomanów można znaleźć miliardy płyt CD. To dla nich Accuphase opracowuje nowe urządzenia. Korzystając z doświadczeń zdobytych przy projektowaniu modelu DP-500 oraz z najnowszych osiągnięć w technice przetwarzania sygnału cyfrowego, zaprojektowano model DP-400. Jego sercem jest napęd CD o super-sztywnej konstrukcji, odlewanej z aluminium szufladzie i ultra-cichej pracy (dotyczy to także wysuwania i zamykania). Odlewana konstrukcja pozwala na eliminację drgań powstających przy obrocie płyty, a także chroni ją przed wibracjami z zewnątrz. Sterowanie servo odbywa się na drodze cyfrowej w układzie zbalansowanym, w którym sterowane są obydwie połówki sygnału – zarówno ujemna, jak i dodatnia.

Sekcja procesora cyfrowego (bo tak należy ją nazwać) została zaprojektowana według „receptury” MDS++. W DP-400 są to dwa, selekcjonowane przetworniki D/A Texas Instruments PCM1976 pracujące równolegle. Taka aranżacja pozwala zminimalizować zniekształcenia i niedokładności o wielkość 1,41. Aby własności te wykorzystać także w sekcji analogowej, zbudowano ją z osobnymi biegami dla wyjść niezbalansowanych RCA i zbalansowanych XLR, a rozwiązanie to nazwano „Direct Balanced Filter”. Znajdziemy tam filtry dolnoprzepustowe 3. rzędu Butterwortha. Sekcje napędu oraz procesora cyfrowego są od siebie oddalone, aby się wzajemnie nie zakłócały. Wyświetlacz o bursztynowym kolorze wskazuje numer ścieżki i jej czas, a drugi pokazuje poziom wyjściowy – DP-400 wyposażono w regulację poziomu wyjściowego o kroku 1 dB w zakresie od 0 do –60 dB.


© Copyright 2011-2021 Nautilus. All rights reserved.
Nautilus
Kraków 30-646, ul.Malborska 24
tel. 12 655 75 43
e-mail: dystrybucja@nautilus.net.pl