Odtwarzacz CD DP-510

Format Compact Disc, ze swoją długą historią, oferuje nieporównywalną z niczym innym ofertę każdego rodzaju muzyki. Wielu melomanów i audiofilów stara się uzyskać z tego medium jak najwięcej, być jak najbliżej oryginału. W odpowiedzi na te potrzeby Accuphase opracował swój własny napęd CD, po raz pierwszy zastosowany w odtwarzaczu DP-500. Jego następcą jest DP-510, wykorzystujący doświadczenia zebrane podczas produkcji DP-500, opinie użytkowników i sprzedawców. Pozwala on na eksplorowanie terenów dotychczas niedostępnych, niesłyszalnych wcześniej niuansów nagrań. Można dzięki niemu na nowo odkryć swoją muzykę.

Przy pracy nad mechanizmem CD w DP-510 inżynierom przyświecał jeden, prosty lecz i wymagający cel: odczytać z płyty CD i zdekodować 100 % informacji. Korzystając z całej, akumulowanej przez lata wiedzy i informacjach dotyczących pracy DP-500, przenosząc to na wyższy poziom, Accuphase przygotował niezwykle sztywny i ultra-precyzyjny napęd CD, o zupełnie nowej jakości. Sekcja przetwornika zawiera sześć, dokładnie dobranych, wysokiej klasy DAC-ów delta-sigma, pracujących równolegle, składających się na nowo opracowaną wersję układu MDS++. Filtry analogowe, mające ogromny wpływ na jakość dźwięku, tworzą układ nazwany „Direct Balanced Filter”, w którym sygnały dla wyjść RCA i XLR prowadzone są całkowicie osobno. Pozwala to wyzyskać cały potencjał formatu CD.

Wyjątkowa jakość transportu i sekcji cyfrowej może być też wykorzystana w połączeniu z zewnętrznymi urządzeniami. Wejścia cyfrowe przyjmują sygnały do 24 bitów i 192 kHz.

Cechy szczególne:

CD transport

 • Bardzo sztywna konstrukcja „mostu” z kółkiem dociskowym, absorbująca niechciane drgania i wibracje mechanizm typu „Traverse Mechanizm”, z odsprzęgniętą sekcją odczytu i damperami
 • Most spinający obydwa boki, zintegrowany z kółkiem dociskowym, mocowany do podstawy napędu
 • Nisko położony punkt ciężkości, pozwalający łatwiej kontrolować wibracje
 • Wysokiej klasy tacka szuflady, wykonana z odlewanego aluminium oraz ultra-cichy mechanizm zamykania
 • Całkowicie cyfrowa kontrola napędu
 • Zbalansowany układ wzmacniający sygnał z soczewki odczytującej, eliminujący wpływ innych sygnałów
 • soczewka lasera zintegrowana ze wzmacniaczem RF, co pozwala drastycznie zredukować szumy
 • dolna ścianka wykonana w technice sandwicz, z trzech warstw – zewnętrznych płyt stalowych oraz żywicy pomiędzy nimi, całkowicie eliminująca zewnętrzne wibracje
 • Stopy wykonane z wysokowęglowej, odlewanej stali o znakomitych właściwościach tłumiących

Kolejna odsłona MDS++

MDS (Multiple Delta Sigma) to rewolucyjne opracowanie, w którym zintegrowano kilka, pracujących równolegle, przetworników D/A typu delta-sigma. Do każdego z nich doprowadzany jest ten sam sygnał cyfrowy, Na ich wyjściu wartości sygnałów są sumowane w specjalny sposób, co pozwala na zminimalizowanie błędów konwersji, pozwalając uniknąć błędów wynikających ze zwykłego dodania sygnału. Dlatego też stosunek sygnału do błędów konwersji jest wielokrotnie większy. Poprawione są wartości konwersji we wszystkich najważniejszych parametrach, np. w precyzji, stosunku S/N, dynamice, linearności i THD. Co więcej, zalety MDS++ są niezależne od wartości sygnału i od jego częstotliwości. Oznacza to, że szumy są eliminowane nawet przy ekstremalnie niskich poziomach dźwięku, co w klasycznych rozwiązaniach jest utrudnione.

W DP-510 zastosowano sześć przetworników Texas Instruments PCM1796, pracujących równolegle (po trzy stereofoniczne, a więc sześć sekcji na kanał). Porównując ich działanie z pojedynczym przetwornikiem udało się poprawić jakość przetwarzania o faktor 2,45 (?6). W nowej wersji MDS++ zastosowano także poprawiony układ konwersji I/U, obrabiających zbalansowany sygnał z wyjść przetworników. Kombinacja sumowania sygnału w sekcji prądowej oraz sumowania sygnału w sekcji napięciowej dała jeszcze lepsze rezultaty niż sumowanie tylko jednej sekcji.

Różnice pomiędzy DP-500 i DP-510:

 • zmodernizowany napęd CD, ze sztywniejszą ramą i lepszym tłumieniem wibracji
 • nowa płytka przetwornika z sześcioma (a nie czterema) DAC-ami
 • zmodernizowany układ MDS++
 • poprawiony układ konwersji prądu na napięcie
 • przełącznik fazy absolutnej dla wyjścia XLR
 • poprawiony układ pętli cyfrowej i regulacji siły głosu
 • nowy odbiornik cyfrowy, dzięki któremu można do DP-510 przesłać sygnał cyfrowy o częstotliwości próbkowania aż do 192 kHz

© Copyright 2011-2021 Nautilus. All rights reserved.
Nautilus
Kraków 30-646, ul.Malborska 24
tel. 12 655 75 43
e-mail: dystrybucja@nautilus.net.pl