Odtwarzacz Super Audio CD DP-550


DP-550 to wysokiej kasy odtwarzacz Super Audio CD – opracowany niedawno napęd SACD/CD w powiązaniu z doskonałą szufladą na płyty oraz jej ultra-cichym mechanizmem gwarantuje bezszelestną pracę. Innowacyjny konwerter D/A MDS+ z czterema równoległymi gałęziami przetworników cyfrowo-analogowych pozwala na bezpośrednią konwersję sygnału DSD. Urządzenie jest skonstruowane w ten sposób, że wydzielono mechanicznie sekcję napędu i przetwornika. Obydwie wyposażone są w komplet cyfrowych przyłączy: HS-LINK, koaksjalne, optyczne oraz USB (tylko wejście).

Cechy szczególne:

  • Wysokiej klasy napęd SACD
  • Przetwornik D/A według koncepcji MDS+ z czterema równoległymi gałęziami
  • Odtwarzanie płyt DSD zapisanych w formacie DSF
  • Direct Balanced Filter z osobnymi gałęziami dla wyjść niezbalansowanych i zbalansowanych
  • Wejścia HS-LINK oraz USB
  • Wyjścia z transportu i wejścia do przetwornika, umożliwiające wpięcie w cyfrową pętlę korektora akustyki DG-48
  • Przełącznik fazy absolutnej dla wyjść zbalansowanych
  • Wskaźnik częstotliwości próbkowania sygnału wejściowego

Chcąc uświetnić 40. rocznicę powstania firmy Accuphase jej inżynierowie przygotowali topowy, zaawansowany technologicznie, dzielony odtwarzacz SACD DP-900/DC-901, w którym zastosowano wszystkie znane rozwiązania tej firmy, rozpoczynając tym samym nową erę w ramach jej cyfrowych produktów. Odtwarzacz został entuzjastycznie przyjęty zarówno w Japonii, jak i za granicą i odnalazł drogę do najbardziej wyrafinowanych systemów audio na świecie jako referencja w dziedzinie odtwarzania płyt SACD.

W DP-550 zastosowano specjalnie dla tego modelu zaprojektowany mechanizm, wykonywany samodzielnie przez Accuphase, z rozwiązaniami korzystającymi z zaawansowanej technologii flagowego produktu. To wysokiej klasy, zintegrowany odtwarzacz SACD, będący owocem rozległych badań i długich sesji odsłuchowych. Podobnie jak wiele odtwarzaczy Accuphase przed nim, tak i on dedykowany jest odtwarzaniu dwukanałowej muzyki. Odtwarzacz pozwala użytkownikowi na odnalezienie piękna technologii SACD i CD bez żadnych ograniczeń.

Nowoopracowany napęd w DP-550 to topowe narzędzie mające na celu wydobycie stu procent informacji z płyt SACD. Nie tylko utrzymuje wewnętrzne wibracje ruchomych części na minimalnym poziomie, ale znakomicie tłumi też wibracje pochodzące z zewnątrz. Dzięki temu sygnał cyfrowy pozostaje nietknięty.

Dedykowany układ DSP kontroluje serwo, umożliwiając odtworzenie sygnału DSD (Direct Stream Digital) zakodowanego na płytach SACD z niezwykłą precyzją. Układ optyczny to nowy system z pojedynczym laserem o podwójnej ogniskowej i mechanizmem o ultra-szybkim dostępie do danych, gwarantujący ekstremalnie dokładny odczyt danych z płyt SACD i CD.

Sekcja przetwornika cyfrowo-analogowego w DP-550 oparta jest na innowacyjnym, równoległym układzie MDS+ (Multiple Delta Sigma+). Sygnał DSD jest dostarczany bezpośrednio do kilku, równoległych przetworników, z pominięciem filtrów cyfrowych. Po skonwertowaniu sygnał jest sumowany, minimalizując tym samym zniekształcenia. Sekcja przetwornika w DP-550 korzysta z najnowszych kości ES9008 ESS Technology

Inc., pracujących w opatentowanym układzie Hyperstream. Użycie równolegle czterech przetworników daje w efekcie niebywałą precyzję konwersji, drastycznie poprawiając wszystkie parametry mierzalne: THD, szumy, liniowość.

Dalsza ewolucja systemu MDS+

MDS+ to rewolucyjne podejście, w którym zastosowano wiele, równoległych przetworników cyfrowo-analogowych delta-sigma, dzięki czemu działanie układu jest wielokrotnie lepsze. Ten sam sygnał cyfrowy doprowadzany jest do wszystkich przetworników, a ich wyjścia są sumowane zanim zdekodowany sygnał trafi do kolejnych stopni, co zwiększa jego poziom. Jednocześnie jednak kasowane są składowe sygnału związane z błędami i zakłóceniami. Wynikiem tych działań są znacząc niższe zniekształcenia, wyższy stosunek sygnału do szumu, lepsza liniowość małych sygnałów. Jeśli przyjmiemy ilość konwerterów jako ‘n’, poprawa tych parametrów będzie na poziomie √n. W DP-500 zastosowano cztery, połączone równolegle przetworniki D/A Hyperstream ES9008 ESS Technology Inc. W porównaniu do pojedynczego przetwornika uzyskujemy w ten sposób dwukrotną poprawę parametrów (= √4).

Ponieważ poprawa jakości wnoszona przez układ MDS+ jest niezależna od pasma przenoszenia lub poziomu sygnału, redukcji ulegają także szumy obecne przy bardzo niskich poziomach sygnału, będące problemem wszystkich przetworników typu delta-sigma.

Direct Balanced Filter z oddzielnymi gałęziami dla wyjść XLR I RCA

Filtr analogowy, potrzebny do zlikwidowania zniekształceń typu „aliasing” („odbić lustrzanych”), szczególnie dokuczliwych w zakresie wysokich częstotliwości to układ Butterwortha (5. rzędu) o ekstremalnie płaskiej odpowiedzi częstotliwościowej w paśmie przenoszenia. Aby zminimalizować wpływ na siebie wyjść zbalansowanych i niezbalansowanych poprowadzono ich układy oddzielnie, począwszy od przetworników, aż do wyjść.

Accuphase Exclusive Digital Interface — HS-LINK: High Speed LINK

HS-LINK to interfejs cyfrowy audio o niezwykle wysokiej jakości opracowany przez Accuphase, wykorzystujący najnowsze rozwiązania z dziedziny transmisji sygnałów. Oprócz sygnału użytecznego pozwala także na ustalenie statusu połączenia przez wysyłanie i odbieranie odpowiednich sygnałów. Rozwiązanie o nazwie LVDS (Low Voltage Differential Signaling) pozwala na przesył przez pojedynczy kabel HS-LINK każdego typu sygnału, w tym DSD 2,8224 MHz/1 bit i PCM 192 kHz/24 bity.

Korzystanie z wejścia USB

Gniazdo USB (typu B) umieszczone na tylnej ściance DP-550 może być wykorzystane do przesłania sygnału cyfrowego z komputera. W zależności od zastosowanego typu (PC, MAC itd.) może zaistnieć konieczność wcześniejszego zainstalowania odpowiedniego sterownika, dostępnego na płycie CD-ROM o nazwie „USB Utility”, dostarczanego razem z DP-550.

• Możliwości przesyłu sygnału cyfrowego przez USB zależne są od programu odtwarzającego zainstalowanego na danym komputerze.

• Informacje na temat ustawień komputera i metody połączeń USB powinny się znajdować w dokumentacji technicznej komputera.

Przez wejście USB w DP-550 można przesyłać sygnał wysokiej rozdzielczości PCM aż do postaci 24 bity, 192 kHz.


© Copyright 2011-2021 Nautilus. All rights reserved.
Nautilus
Kraków 30-646, ul.Malborska 24
tel. 12 655 75 43
e-mail: dystrybucja@nautilus.net.pl