Przedwzmacniacz liniowy C-3800


C-3800 jest referencyjnym przedwzmacniaczem nowej generacji, w którym zastsowowano innowacyjny układ regulacji siły głosu AAVA – po raz pierwszy w zbalansowanej formie. Zbalansowany układ AAVA składa się z dwóch układów AAVA, w pełni realizując zbalansowaną ścieżkę sygnału od wejścia do wyjścia dla wszystkich sygnałów. Dwadzieścia układów wzmacniających dla lewego i prawego kanału znalazło się na wysokiej jakości płytkach drukowanych wykonanych z podkładu z włókna szklanego. Budowa dual-mono z osobnymi transformatorami toroidalnymi zapewniającymi dużą rezerwę prądu. Indywidualne ustawienia fazy absolutnej dla każdego z wejść.

Po założeniu firmy Accuphase w roku 1972 pierwszym, wprowadzonym do sprzedaży produktem był zestaw przedwzmacniacza i końcówki mocy C-200/P-300. Od tamtej pory była przywiązana do idei dźwięku hi-end, kładąc szczególny nacisk na zagadnieniach jakości dźwięku i naprawdę wiernej reprodukcji dźwięku. Dzięki temu powstało wiele ikonicznych konstrukcji, za którymi stała prawdziwa wiedza inżynierska i nowoczesne technologie, mające niejednokrotnie dzisiaj wartość wyższą niż w momencie, kiedy były w sprzedaży. Dzięki temu marka Accuphase otaczana jest szczególną estymą zarówno w Japonii, jak i na całym świecie.

W C-3800 skupia się cała wiedza Accuphase i doświadczenie, zebrane przez lata w dziedzinie budowy przedwzmacniaczy. Przedwzmacniacz ten ma stać się nową referencją, zarówno w ofercie Accuphase, jak i dla innych producentów. C-3800 stoi na czele dostępnych obecnie produktów, zarówno jeśli chodzi o stojący za nim pomysł, jak i jego wykonanie. Każdy jego element został dobrany w wyniku wielu cykli odsłuchów. Odrzucając kompromisy w każdej możliwej dziedzinie udało się firmie skonstruować przedwzmacniacz, będący odbiciem najnowszych technologii w reprodukcji dźwięku.

Najważniejszą cechą wyróżniającą C-3800 spośród innych urządzeń tego typu jest zastosowanie w nim kolejnej wersji regulacji siły dźwięku, tutaj o nazwie „Balanced AAVA”. Pomysł polega na tym, że sygnał doprowadzany jest w formie zbalansowanej do dwóch, niezależnych układów AAVA na kanał, dając w rezultacie idealną kontrolę sygnału. Dlatego też sygnał może być zbalansowany od wejścia do wyjścia, pozwalając osiągnąć idealne parametry mierzalne i znakomity dźwięk.

Od debiutu układu AAVA w przedwzmacniaczu C-2800 w roku 2002, zrewolucjonizował on podejście do tłumienia sygnału analogowego. Dlatego każdy kolejny przedwzmacniacz i wzmacniacz zintegrowany Accuphase zawierał ten układ. Zarówno Balanced AAVA, jak i AAVA fundamentalnie różnią się od cyfrowej regulacji siły głosu, która wymaga konwersji A/D i D/A. W AAVA sygnał obrabiany jest wyłącznie w domenie analogowej. Stosowanie tego układu oznacza osiągnięcie bardzo wysokiego odstępu sygnału od szumu i niskich zniekształceń. Pasmo przenoszenia i i jakość dźwięku są niezależne od tego, z jakim poziomem głosu słuchamy muzyki. Nie ma też żadnych różnic między lewym i prawym kanałem i żadnych innych degradacji dźwięku. Kolejną zaletąAAVA jest to, że sygnał jest w nim regulowany wyłącznie w wysokiej jakości układach scalonych, bez żadnych ruchomych elementów. Dzięki temu jego praca nie zmieni się nawet za wiele lat. Konwencjonalny układ regulacji siły głosu może więc przejść do przeszłości.

Balanced AAVA (Accuphase Analog Vari-gain Amplifier)

AAVA jest całkowicie inną od klasycznych metodą regulacji siły głosu, w której wyeliminowano ze ścieżki sygnału wszystkie elementy rezystywne (oporniki, potencjometry). W C-3800 zastosowano dwa moduły AAVA w konfiguracji zbalansowanej. Dzięki temu C-3800 jest całkowicie zbalansowanym przedwzmacniaczem – od wejścia, do wyjścia.

Dużej mocy wzmacniacz z prądowym sprzężeniem zwrotnym na wejściu układu

Na wejściu AAVA zastosowano cztery układy wzmacniające MCS+ z prądowym sprzężeniem zwrotnym w układzie zbalansowanym, charakteryzujące się znakomitą szybkością narastania sygnału i niskimi szumami.

36 konwerterów U-I

Ponieważ Balanced AAVA to układ w pełni zbalansowany, w każdym kanale zastosowano 16 wzmacniaczy dla wejścia „gorącego” (+) i „zimnego (-), z dwoma dodatkowymi wzmacniaczami dla dwóch najwyższych poziomów, dając w rezultacie 36 wzmacniaczy. Te ultra-niskoszumne źródła prądowe dodatkowo wpływają na redukcję szumu.

Rozdzielczość regulacji

W AAVA regulacja siły głosu polega na zmianie wartości prądu w 16 konwerterach I-U, kontrolowanych przez zewnętrzny układ. Ilość dostępnych poziomów siły głosu to 2 do potęgi 16, co oznacza 65 536 kroków.

AAVA zapewnia wysoki stosunek S/N, niskie zniekształcenia i nienaruszone pasmo przenoszenia przy każdym poziomie

Ponieważ AAVA nie wprowadza do sygnału zmian impedancji, nie zmienia się więc stosunek S/N przy żadnym poziomie siły głosu. Dźwięk jest więc perfekcyjnie transparentny i czysty.

Likwidacja różnic w poziomie sygnału między kanałami

Ponieważ kanały są od siebie odseparowane nie ma żadnych różnic między nimi, nawet przy bardzo niskich poziomach wzmocnienia, a przesłuch międzykanałowy w ogóle nie zachodzi.

AAVA oznacza analogową obróbkę sygnału

W AAVA sygnał zamieniany jest w domenie analogowej z sygnału napięciowego na sygnał prądowy, zmieniając wzmocnienie w prądowych przełącznikach, a następnie z powrotem zamieniając sygnał prądowy na napięciowy. Cały proces zachodzi w domenie analogowej.

Bardzo sztywna, masywna konstrukcja gałki siły głosu i sprzęgniętego z nią sensora poziomu

Regulowanie siły głosu jest w C-3800 prawdziwą przyjemnością. Przekręcenie gałki powoduje zmianę położenia sensora, w wyniku czego generowany jest sygnał, wysyłany do układu sterującego CPU, który z kolei steruje układem AAVA. Masywna gałka zapewnia gładką i solidną pracę, zwiększając precyzję regulacji.

Główne cechy:

  • Rewolucyjny układ regulacji siły dźwięku “Balanced AAVA Volume Control”
  • Osobne transformatory toroidalne dla lewego i prawego kanału
  • Wybierany gain układu
  • Całkowicie modułowa konstrukcja z osobnymi sekcjami prawego i lewego kanału
  • Sterowane logiką przekaźniki, skracające ścieżkę sygnału
  • Niezależne ustawienia fazy absolutnej dla każdego kanału
  • Płytka drukowana wykonana z podkładu z włókna szklanego
  • Elegancka obudowa z drewnianymi akcentamiE

© Copyright 2011-2021 Nautilus. All rights reserved.
Nautilus
Kraków 30-646, ul.Malborska 24
tel. 12 655 75 43
e-mail: dystrybucja@nautilus.net.pl