PS-520


Rozwiąż problemy z zasilaniem raz na zawsze – rewolucyjna technika kształtowania sinusoidy napięcia zasilającego pozwala na wykreowanie idealnego napięcia zasilającego. PS-520 obsługuje źródła o obciążeniu do 510 W, napięciu zasilania 230 V ±3 V, ze zniekształceniami maksymalnymi oczyszczonego napięcia 0,1%. Wizualizacja wprowadzonych zmian za pomocą wbudowanego miernika z funkcją Auto-monitor.

Kondycjonery sieciowe firmy Accuphase są rezultatem intensywnych, wieloletnich badań każdego aspektu zasilania sieciowego. Zostały zaprojektowane tak, bez żadnych kompromisów doprowadzić do rozwiązania problemu złej jakości zasilania.

Z linii zasilającej „zdejmowany” jest szum i zakłócenia w czasie rzeczywistym. Teraz proces ten został poprawiony przez stałe monitorowanie i kształtowanie sinusoidy w czasie rzeczywistym.

Rewolucyjny, bardzo szybki układ w precyzyjny sposób dodaje lub odejmuje wymaganą wartość napięcia kompensacyjnego, minimalizując w ten sposób zniekształcenia i kreując perfekcyjną sinusoidę. Działania te prowadzą do drastycznej poprawy dźwięku i obrazu w systemach audio i wideo.

PS-520 oparty jest na układzie pracującym w różnicowym układzie typu push-pull, z tranzystorami MOS-FET, pracujących we wzmacniaczu kompensacyjnym. Układ tego typu jeszcze bardziej poprawia precyzję sygnału referencyjnego i działanie zasilania. Przesył do sekcji zasilającej prowadzony jest w formie zbalansowanej, co gwarantuje minimalne zniekształcenia.

Zastosowanie wysokiej klasy gniazd sieciowych jest wynikiem oczekiwań szerokiej grupy audiofilów, ale także odpowiedzią na wymagania związane z bezpieczeństwem pracy, dopasowaniem impedancyjnym. Wszystkie układy wewnątrz PS-520 są analogowe.

Sinusoida napięcia zasilającego porównywana jest do bardzo stabilnej i precyzyjnej sinusoidy układu odniesienia. W oparciu o to porównanie PS-520 dodaje lub odejmuje wymagane napięcie, kształtując w ten sposób sinusoidę wyjściową. Zazwyczaj wymagane napięcie kompensacyjne jest zaledwie niewielką częścią mocy całkowitej, co pozwala PS-520 pracować z wysoką efektywnością, produkując małe ilości ciepła. Ponieważ w układzie nie ma żadnych oscylatorów ani przełączników kondycjoner sam z siebie nie jest źródłem żadnych zakłóceń wysokoczęstotliwościowych.

Jakość napięcia zasilającego, a dźwięk

Niemal wszystkie urządzenia elektryczne w gospodarstwach domowych konwertują prąd przemienny AC pobierany z gniazdka sieciowego na prąd stały (DC), który zasila następnie wewnętrzne układy. Zadanie to spoczywa na prostowniku, składającym się z diod prostowniczych i kondensatorów. Prąd pobierany przez prostownik ma charakter impulsowy z dużym prądami pobieranymi w krótkim momencie, w pobliżu szczytu sinusoidy napięcia zasilającego. Rezystancja kabli elektrycznych w ścianie budynku i kabli zasilających ma wpływ na tę sinusoidę i prowadzi do spadku napięcia, co można zaobserwować jako obcięte wierzchołki sinusoidy, a więc zwiększony poziom zniekształceń. Zniekształcona sinusoida oznacza mniejszą dostępną moc, tak więc zasilane przez prostownik układy nie otrzymują wystarczającej energii, aby wykorzystać swój potencjał.

Zniekształcona sinusoida zawiera również niechciane częstotliwości, czy harmoniczne. Dostając się do układów audio przez układy zasilające, wchodzą w interferencje z sygnałem audio i prowadzą do zniekształceń intermodulacyjnych, mających niezwykle szkodliwy wpływ na jakość sygnału audio.

Jakość napięcia zasilającego jest więc nie tylko problemem szumów i zniekształceń, bo po podaniu go do układu zasilającego jest dodatkowo degradowane w samych urządzeniach.

Po przejściu przez PS-520 wszystkie niepożądane komponenty harmoniczne w zakresie słyszalnym są usuwane, a sinusoida jest przywracana do stanu pierwotnego.

Stabilizacja napięcia AC bazująca na technice kształtowania sinudsoidy („Waveform Shaping Technology”)

PS-520 przyjmuje napięcie zasilające po stronie wejścia, poddaje je obróbce przy pomocy wewnętrznych układów odniesienia i dostarcza czyste napięcie AC po stronie wyjściowej. Większość energii AC z wejścia jest przenoszona na wyjście. Strata wynika jedynie z energii potrzebnej do kompensacji sinusoidy.

Sygnał z wtórnego uzwojenia transformatora zasilającego (S1) przesyłany jest do układu kompensacyjnego i pojawia się na jego wyjściu jako napięcie e0. Sygnał z uzwojenia wtórnego S2 tego samego transformatora podawane jest do układu generującego sinusoidę odniesienia (referencyjną) – otrzymujemy wysoce stabilna, ultra-precyzyjną sinusoidę, zsynchronizowaną z częstotliwością zasilania – 50 Hz. Sinusoida jest następnie używana jako referencja, do której porównuje się napięcie wyjściowe. Komponenty, którymi te dwie sinusoidy się różnią są wzorcem dla układu kompensacyjnego, który na ich podstawie generuje wymagany sygnał, dzięki któremu napięcie wyjściowe jest identyczne z napięciem odniesienia.

Znakomita redukcja interferencji

Strona wejściowa PS-520 wyposażona jest w filtry, transformator separujący z ekranem pomiędzy uzwojeniem pierwotnym i wtórnym oraz bardzo szybki układ kompensujący. Ten trzystopniowy układ znakomicie radzi sobie z usuwaniem każdego rodzaju wysokoczęstotliwościowych komponentów obecnych w linii zasilającej. Impedancja wyjściowa sekcji wzmacniającej jest ekstremalnie niska, co minimalizuje ryzyko interferencji między komponentami podłączonymi do gniazd sieciowych PS-520.

Najważniejsze cechy użytkowe:

  • System stabilizowania napięcia AC oparty na technice korygowania sinusoidy
  • Dostarcza do 510 W ekstremalnie czystego napięcia
  • Generowana przez urządzenie referencyjna sinusoida o ekstremalnie niskich zniekształceniach
  • Wysoka efektywność
  • Wyjątkowa wydajność prądowa
  • Znakomita odporność na interferencje
  • Wbudowany miernik podstawowych parametrów: mocy wyjściowej, napięcia wejściowego/wyjściowego, zniekształceń na wejściu/na wyjściu
  • Zaawansowany układ zabezpieczeń
  • Duży, wysokowydajny transformator toroidalny

© Copyright 2011-2021 Nautilus. All rights reserved.
Nautilus
Kraków 30-646, ul.Malborska 24
tel. 12 655 75 43
e-mail: dystrybucja@nautilus.net.pl