T-1100


Najnowsza technologia RF i zaawansowane techniki obróbki sygnału cyfrowego idą w T-1100 ręka w rękę po to, aby dostarczyć jak najlepszy dźwięk z medium, które wielu wydaje się przestarzałe, a które wciąż jest jednym z najlepszych źródeł darmowej muzyki. W najnowszym tunerze japońskiego Accuphase’a zaraz za sekcją IF (intermediate frequency) sygnał przetwarzany jest w układach DSP, włączając w to filtr IF o zmiennej szerokości pasma, układ redukcji odbić, cyfrową detekcję sygnału FM oraz demodulator stereo DS-DC. Tuner umożliwia strojenie manualne i zachowanie w pamięci 20 stacji. Wyposażony jest w wyjście cyfrowe, co dodatkowo rozszerza jego funkcjonalność.

Paleta dostępnych źródeł dźwięku jest coraz to większa – Compact Disc (SACD), gramofon i bazujące na internecie źródła, takie jak odtwarzacze sieciowe i stacje radiowe, żeby wymienić tylko te najważniejsze. Tuner FM wciąż pozostaje jednak jednym z ważniejszych źródeł muzyki – i to całkowicie darmowej! Źródło to pełni specjalną rolę w naszym życiu, ponieważ pokrywa szerokie spektrum zainteresowań – od audycji publicystycznych, poprzez teatr radiowy, transmisje z koncertów, po muzyczne audycje autorskie. Żeby zagwarantować ich najwyższą możliwą jakość Accuphase zaprojektował tuner T-1100.

Model ten jest następcą T-1000. Udało się w nim połączyć zaawansowaną technologię analogowego RF z najnowszymi układami cyfrowymi, w których przeprowadza się najważniejsze operacje na odbieranym sygnale, gwarantując najlepszą jakość odbioru bez poświęcania jakości dźwięku. Teraz można cieszyć się odbiorem FM w najlepszej możliwej jakości.

Nowo zaprojektowany układ wejściowy zbudowany jest wokół zdublowanego odbiornika RF, optymalizującego czułość i selektywność dla silnych sygnałów oraz rewolucyjnego układu DSS (Direct Digital Synthesis) dla lokalnego oscylatora. Wszystkie funkcje, zaraz po układzie pośredniej częstotliwości (IF) są wykonywane w cyfrowym układzie DSP gwarantującym niespotykaną precyzję. W rezultacie otrzymujemy tuner, jakiego nigdzie indziej nie spotkamy. T-1100 wyposażony jest w wyjście cyfrowe (dla zewnętrznego DAC-a lub rejestracji) oraz analogowe wyjścia zbalansowane XLR i niezbalansowane RCA. Tuner sterowany jest z pilota zdalnego sterowania.

Zdublowany układ wstępny eliminuje problemy z sygnałami o wysokim poziomie

 • tłumik przed układem wejściowym pozwala tunerowi na działanie w optymalnych dla niego warunkach, także wtedy, kiedy sygnał wejściowy jest ekstremalnie wysoki, np. w bliskim sąsiedztwie stacji nadawczej lub przy korzystaniu z instalacji zbiorczej,
 • dwustopniowy, zdublowany układ odbiornika eliminuje zniekształcenia intermodulacyjne występujące przy mocnych sygnałach,
 • dwubramkowe tranzystory MOSFET we wzmacniaczu RF gwarantują znakomitą charakterystykę intermodulacji 3. rzędu,
 • rewolucyjny układ lokalnego oscylatora DDS pozwala osiągnąć zadziwiający stosunek sygnału do szumu.

Multipath Reduction Function (MRF) minimalizuje odbicia

Odbiór typu „multipath” opisuje sytuację, w której ten sam sygnał nadajnika dociera do odbiornika z kilku różnych kierunków. W przypadku FM zdarza się to wtedy, kiedy sygnał trafia do anteny odbiorczej najpierw bezpośrednio z nadajnika w prostej linii, ale jest też odbijany i lekko opóźniany m.in. przez budynki, wzgórza lub inne pionowe przeszkody. Kiedy odbiera się sygnał bezpośredni i odbity, sygnał użyteczny zostaje zniekształcony i pojawiają się w nim szumy. Bardzo szybki, precyzyjny układ DSP w T-1100 przeprowadza obróbkę sygnału, eliminującą z niego odbicia. Technika ta bazuje na filtrowaniu adaptacyjnym, w którym odbierany jest tylko sygnał użyteczny.

Idealny układ demodulacji FM

Układ demodulatora FM to kluczowy komponent, mający ogromny wpływ na poziom zniekształceń i szumów na wyjściu audio tunera. W T-1100 operacje przeprowadzane są w układzie DSP i dają niespotykaną wcześniej precyzję, minimalizując w ten sposób zniekształcenia do poziomu wcześniej nie do pomyslenia.

Funkcjonalność T-1100

 • pamięć 20 stacji z wszystkimi indywidualnymi nastawami
 • oryginalny system pulsacyjnego strojenia, umożliwiający manualne dostrajanie, dokładnie tak samo, jak w tradycyjnych odbiornikach radiowych
 • przy ręcznym dostrajaniu i korzystaniu z przycisków funkcyjnych urządzenie daje krótki, dźwiękowy sygnał
 • wysokiej klasy wyjście cyfrowe (koaksjalne)
 • przycisk ‘mute’
 • przycisk ‘mode’ pozwalający na wybór kilku dodatkowych trybów: Stereo: normalny, stereofoniczny odbiór Blend: lewy i prawy kanał są miksowane, redukując szum, szczególnie w wyższych zakresach częstotliwości Mono: zmiana odbioru sygnału stereofonicznego na monofoniczny (na poziomie sygnału z nadajnika)
 • funkcja tłumika dla sygnałów o wysokim poziomie
 • wskaźnik sygnału:
  • poziom sygnału
  • odbicia (‘multipath’)
  • sygnał po redukcji odbić
 • dwie pary wyjść analogowych
 • selektor fazy dla wyjścia analogowego

© Copyright 2011-2021 Nautilus. All rights reserved.
Nautilus
Kraków 30-646, ul.Malborska 24
tel. 12 655 75 43
e-mail: dystrybucja@nautilus.net.pl