C-3900

Przedwzmacniacz

W roku 2010 inżynierowie Accuphase celebrowali 40-lecie firmy, wprowadzając na rynek referencyjny przedwzmacniacz C-3800. Po pięciu latach został on zastąpiony przez udoskonalony model C-3850, a na 50-lecie Accuphase miejsce tego ostatniego zajmuje najnowsze wcielenie perfekcji, oznaczone symbolem C-3900.

Twórcy podkreślają z dumą, że jest on uosobieniem bezkompromisowej harmonii najnowocześniejszej techniki i subtelności przekazu emocjonalnego muzyki. Kluczowym elementem jest jak zswykle układ regulacji głośności. Udoskonalony symetryczny AAVA został tu rozbudowany do dwóch równoległych modułów – Dual Balanced AAVA. Charakteryzuje się on jeszcze lepszymi parametrami elektrycznymi i jest szczytowym osiągnięciem firmy, definiując referencyjną przejrzystość w połączeniu z gładkością i naturalnością dźwięku, z jakich znane są najlepsze urządzenia Accuphase.

W stopniu wejściowym pracuje tu wysokopoziomowy wzmacniacz ze sprzężeniem prądowym, zbudowany z elementów dyskretnych. Takie wielostopniowe układy połączone szeregowo dają drastyczny spadek szumów własnych w pierwszym stopniu wzmacniającym – i tak właśnie jest w tym przypadku. Na wejściu każdego z modułów AAVA znajdziemy także redukujący szum i zniekształcenia układ ANCC (Accuphase Noise Control & distortion Cancelling Circuit). Jest on częścią konwertera prądowo-napięciowego i wykrywa szkodliwe składowe na wejściu wzmacniacza, podając na identyczny sygnał prądowy o odwrotnej polaryzacji i działając tak samo przy każdym poziomie głośności.

Natomiast na wyjściu zbalansowanym i liniowym każdego modułu AAVA pracują cztery równoległe wzmacniacze sumujące, które znoszą szumy własne układów. Płytki sygnałowe wykonane są z pokrytej złotem żywicy fluorowęglowodorowej z warstwą włókna szklanego, a cała konstrukcja składa się z osobnych modułów ułożonych obok siebie, co znacząco wpływa na odprowadzanie generowanego ciepła i łatwość konserwacji po długich latach użytkowania.

Warto przypomnieć, że w ścieżce sygnału nie znajdziemy ani jednego rezystora zmiennego, a cały tor od wejścia do wyjścia jest poprowadzony symetrycznie. Zmotoryzowany czujnik głośności najnowszego typu umieszczony został w aluminiowym bloku wycinanym obrabiarkami CNC. Pokrętło dysponuje masywnym wałkiem nasadowym o średnicy 8 mm, a w zawieszonych w sposób „pływający” przekładniach można znaleźć olej o parametrach dobranych specjalnie na potrzeby bezgłośnej i gładkiej pracy takiego mechanizmu. Przypomnijmy, że sygnał muzyczny nie przechodzi przez ten układ, który służy tylko do wykrywania pozycji pokrętła – całość operacji związanych z regulacją poziomu dokonuje się w podwójnym zbalansowanym AAVA!

Sekcji zasilającej C-3900 nie powstydziłby się niejeden high-endowy wzmacniacz. Przyjmuje ona postać dwóch identycznych modułów dla prawego i lewego kanału, z których każdy zasilany jest toroidalnym transformatorem wyposażonym w żeberka odprowadzające ciepło i filtrowany sześcioma opracowanymi specjalnie do tego modelu kondensatorami o łącznej pojemności 5000 μF.

Parametry C-3900 po prostu zwalają z nóg. Najnowszy przedwzmacniacz w porównaniu do poprzednika charakteryzuje się np. o 30 % niższymi szumami, co z poziomem rzędu 0.32 μV jest rekordem w 48-letniej historii przedwzmacniaczy japońskiej firmy.

W C-3900 nie mogło także zabraknąć najwyższej klasy wzmacniacza słuchawkowego zbudowanego z elementów dyskretnych w równoległej konfiguracji wyjściowej push-pull, z radiatorem. Jest on przystosowany do obsługi impedancji od 8 ohm i dysponuje rozbudowanymi układami zabezpieczającymi oraz opcją wyboru trzech poziomów sygnału: niskiego, średniego i wysokiego.

Najwyższa jakość wykonania, wyśmienite komponenty, doskonałe parametry, niepowtarzalne brzmienie i komfort użytkowania – to wizytówki najnowszego przedwzmacniacza Accuphase C-3900