C-47

Przedwzmacniacz gramofonowy MM/MC

C-47 to najnowszy high-endowy przedwzmacniacz gramofonowy firmy Accuphase. Zastępuje on wprowadzony sześć lat temu model C-37, będąc zwieńczeniem wieloletnich prac inżynierów z Jokohamy nad projektem phonostage’a doskonałego i pierwszym na świecie urządzeniem tego typu, w którym sygnał jest prowadzony od wejść do wyjść całkowicie symetrycznie. Rezultatem tego jest m. in. bardzo wysoka odporność na zewnętrzne zakłócenia i szum. Wejście XLR zarezerwowano tylko i wyłącznie dla sygnału MC, gdyż ze względu na ekranowanie sygnału MM połączone z biegunem ujemnym tryb zbalansowany mija się z celem. Pozostałe trzy wejścia RCA można skonfigurować jako MC z sześcioma ustawieniami impedancji lub MM z trzema. Każde z czterech wejść dysponuje oczywiście osobną pamięcią ustawień. W urządzeniu zastosowano wzmacniacze instrumentacyjne z prądowym sprzężeniem zwrotnym: osobno dla sygnału MC, zbudowany z 9 par tranzystorów bipolarnych i dla MM, z 3 par tranzystorów FET. Są one uzupełnione bardzo precyzyjnym wzmacniaczem korekcyjnym. Część rozwiązań pochodzi tu wprost z topowych urządzeń Accuphase: przedwzmacniacza C-3850 i integry E-800, zapewniając maksymalną efektywność odwzorowania sygnału przy bardzo niskich szumach układu.

C-47 od zewnątrz wygląda prawie identycznie jak poprzednik: układ przycisków jest identyczny, jednak na wyświetlaczu zamiast diodowych wskaźników ustawień wprowadzono cyfrowy wskaźnik wartości liczbowej wybranej impedancji. Dla trybu MC zrezygnowano z ustawienia 3 Ω i dodano 200 Ω. Boczne panele wykonano tak samo – z naturalnego drewna wykończonego w wysokim połysku, ale lakierowaną górną płytę stalową zastąpiło eleganckie szczotkowane aluminium. Więcej zmian widać w środku: wprawdzie transformatory toroidalne dostarczające prądu do prawego i lewego kanału są dalej po lewej stronie od czoła, jednak po przeciwnej układ modułów zmienił się. W związku z topologią osobnych monofonicznych kanałów sekcję wzmacniająco-korekcyjną umieszczono na dwóch osobnych płytkach bliżej tylnego panelu, a płytkę niskoszumnego zasilacza stabilizowanego – bardziej z przodu. Ta ostatnia sekcja dysponuje 8 kondensatorami elektrolitycznymi o łącznej pojemności 15 000 μF i jest niezależna od fluktuacji impedancyjnych wkładki. Wszystkie trzy sekcje są oddzielone od siebie przegrodami niwelującymi zakłócenia elektromagnetyczne, płytki zaprojektowano pod kątem jak najściślejszego rozmieszczenia komponentów i maksymalnego skrócenia ścieżki sygnałowej.

Pod względem parametrów C-47 prezentuje się rekordowo. Dla trybu MC maksymalna odchyłka krzywej korekcji RIAA wynosi ±0.3 dB w przedziale od 10 Hz do 20 kHz, poziom szumów -155 dB, a zniekształcenia THD utrzymują się na poziomie poniżej 0.003 % przy 1 kHz.