E-700

Stereofoniczny wzmacniacz zintegrowany

Najnowszy wzmacniacz zintegrowany japońskiego producenta pracujący w czystej klasie A, czyli E-700, jest następcą bardzo udanego modelu E-650, zastępując go po zasłużonych 7 latach obecności na rynku. Jest on jednocześnie uproszczoną, „standardowo-gabarytową” i nie tak monumentalną wersją flagowej integry E-800, wprowadzonej przy okazji 50-lecia istnienia firmy.

Przedwzmacniacz zastosowany w E-700 wykorzystuje zbalansowany regulator głośności AAVA z autorskim układem ANCC, oferując w pełni symetryczny tor sygnałowy od wejścia aż do stopnia mocy. AAVA przyjmuje postać kombinacji 16 sygnałów prądowych o różnym natężeniu, zapobiegając degradacji sygnału muzycznego, wahaniom impedancji oraz zapewniając wysoki współczynnik sygnał/szum i niskie zniekształcenia w całym zakresie głośności pracy wzmacniacza. W zbalansowanej wersji tego układu, znanej także z topowej integry E-800, dwa moduły AAVA są skonfigurowane w topologii symetrycznej, zapewniając referencyjny poziom eliminacji zakłóceń zewnętrznych, a w połączeniu z układem ANCC (Accuphase Noise and distortion Canceling Circuit) wydatnej redukcji ulegają także zniekształcenia i szumy własne urządzenia, szczególnie przy przejściu z zakresu niskiej do średniej głośności.

W E-700 układ z konwerterem prądowo-napięciowym wykorzystuje ANCC w postaci wzmacniacza wtórnego, eliminującego szum i zniekształcenia układu głównego. Ten pierwszy wykorzystuje niskoszumny wzmacniacz podnoszący skuteczność ANCC. Końcówka mocy z kolei, w porównaniu do E-650 została rozbudowana z trzech do czterech elementów, uzyskując dzięki temu dalszą poprawę wydajności i stabilności pracy. Stopień końcowy pracuje ponownie w konfiguracji wzmacniacza instrumentacyjnego, gdzie impedancje obwodów są identyczne po stronie bieguna dodatniego i ujemnego, zapewniając doskonałą redukcją szumów zewnętrznych i wymarzone warunki pracy dla idealnego wzmacniacza sygnału audio. Podobnie jak w E-800, Accuphase mierzy w absolutnie najlepszą jakość dźwięku w danej klasie, w połączeniu z niewiarygodnymi wręcz parametrami. Uzbrojona w równoległy układ tranzystorów MOS-FET w poczwórnej konfiguracji push-pull końcówka generuje moc podwajaną wraz ze spadkiem obciążenia: od 35 W dla 8 Ω przez 70 W dla aż do 140 W dla 2 Ω oraz 160 W ciągłej mocy muzycznej przy morderczym poziomie 1 ohma, a to wszystko w purystycznej, najbardziej high-endowej klasie A.

Współczynnik tłumienia wynosi równiutkie 1000, zapewniając wzmacniaczowi niemal totalną kontrolę nad trudnymi, niskoimpedancyjnymi głośnikami. Pancerny sensor pokrętła głośności spoczywa w masywnym bloku z litego aluminium, dzięki komponentom najwyższej klasy zapewniając gładki ruch obrotowy, dokładną pozycję i niezakłóconą stabilność pokrętła, a także bezszelestną pracę przy użyciu pilota zdalnego sterowania. Najnowszego dzieła japońskich inżynierów dopełnia tradycyjnie wydajny zasilacz z monstrualnym transformatorem toroidalnym i ogromnymi kondensatorami filtrującymi oraz wysokiej klasy zabezpieczenia złącz głośnikowych, zrealizowane w postaci styków MOS-FET.