E-4000

Stereofoniczny wzmacniacz zintegrowany

Accuphase E-4000 – czyste złoto w świecie wzmacniaczy zintegrowanych

E-4000 to najnowsza integra Accuphase pracująca w klasie AB, która zastępuje bardzo udany wzmacniacz zintegrowany E-480. Wywodził się on z wprowadzonego w roku 1978 E-303, będąc przedstawicielem najpopularniejszego rodzaju wzmacniaczy Accuphase – mocnych i wydajnych prądowo, zdolnych napędzić wielodrożne, trudne w wysterowaniu głośniki, a jednocześnie charakteryzujących się stuprocentową, firmową klasową brzmienia.

Można powiedzieć, że E-4000 to już dwunaste pokolenie zasłużonego E-303, który przez 44 lata przechodził stopniową ewolucję pod postaciami kolejnych modeli, powyżej których w katalogu Japończyków znajdowały się tylko integry pracujące w czystej klasie A. tak było do tej pory, gdyż obecnie pomiędzy tymi ostatnimi a E-4000 jest jeszcze flagowiec w klasie AB, E-5000. Wróćmy jednak do różnic pomiędzy E-4000 i wychodzącym w produkcji E-480. Na pierwszy rzut oka mogą one wydać się kosmetyczne – wnikliwe oko zauważy od zewnątrz większe wskaźniki mocy, gustowny frezowany rowek dookoła wyświetlacza – zupełnie jak w E-5000, a może nawet pozłacane gałki potencjometru i selektora źródeł.

Pobieżny rzut oka do katalogu pokaże identyczną moc, jednak po wnikliwszej analizie parametrów odkryjemy, że E-4000 charakteryzuje się o 20 % niższym poziomem szumów przy pozycji potencjometru „na godzinę 9”, a także o 33 % wyższym współczynnikiem tłumienia, który w najnowszym modelu wynosi aż 800. Wynik ten osiągnięto dzięki konfiguracji sekcji mocy identycznej jak w końcówce P-7500, a także modułom dobrze znanym z poprzednich modeli Accuphase: symetrycznemu zdalnemu detektorowi sprzężenia zwrotnego oraz MOSFEtowym przełącznikom zabezpieczającym wyjścia głośnikowe. E-4000 jest także chroniony przed przeciążeniami za pomocą najnowszego układu z sensorami temperatury zamontowanymi na radiatorach, sprzężonych z czujnikami fotoelektrycznymi. Zastosowane w E-4000 wcielenie modułu głośności AAVA jest wyposażone w sześciokrotny wzmacniacz buforowy umieszczony w bezpośredniej bliskości wejść, a cały układ charakteryzuje się obniżoną impedancją i jest wspomagany przez ANCC (Accuphase Noise & distortion Cancelling Circuit) – układ redukcji szumów i zniekształceń, eliminujący zakłócenia już w stopniu wejściowym wzmacniacza.

Do współpracy ze wzmacniaczem przewidziano także moduły opcjonalne, które można zamontować w slotach na tylnym panelu: przetwornik cyfrowo-analogowy DAC-60 z portem USB i możliwością przetwarzania sygnałów do 24 bit / 192 kHz oraz przedwzmacniacz gramofonowy AD-50, działający z wkładkami MC lub MM.